37

בניית אתר אינטרנט

אתר אינטרנט יכול להיות פשוט מאוד: עמוד אחד עם או בלי תמונה, או מורכב מאוד, עמוס בתוכן וטכנולוגיות. כל אתר מורכב ממספר רבדים: כתובת, עיצוב, קוד, אירוח, גיבוי ועוד.
במאמר זה נרחיב מעט על נושאים שונים וננסה לבאר מושגים טכניים שאינם תמיד ברורים דיים.

כתובת האתר

כשמדברים על כתובת של אתר, מתכוונים בעצם לשמו. "כתובת" האתר אינה מעידה על מיקומו, שכן אתרי אינטרנט ששמם מתחיל באות 'a' יכולים להמצא בחיפה, פתח תקווה או אמסטרדם. אפילו הסיומת אינה מעידה בהכרח על מיקומו הפיזי של האתר. אתרים ששמם מסתיים ב-'co.il', אמנם מאוכסנים ברובם בישראל, אך למעשה הם יכולים להמצא בחוות שרתים בכל העולם. הכוונה המילה "כתובת" קשורה להגדרות טכניות מעולם המחשבים, אותו נשתדל להשאיר בצד.

חשיבות שם האתר רבה. שם קצר וקליט יקל על הגולשים לזכור אותו. שם הקשור במישרין לתוכן האתר, יעזור מאוד במיקום משופר של האתר במנועי החיפוש החשובים.

מהסיבות הנ"ל, כשעומדים לבחור שם לאתרכם החדש, כדאי לשקול הקצאת שם בעברית כמו למשל .comאיקאה. יתרון נוסף בשם עברי – שמות רבים עדיין פנויים.

עיצוב

אתרי אינטרנט מקצועיים וחובבניים מרוחקים מרחק הקלקה בדפדפן, אך מרחק עצום בחוויית המשתמש – הגולש אותו כולנו מבקשים לארח באתרנו. הבדל מרכזי בין השניים טמון בעיצוב.
עיצוב לא יכלול בהכרח תמונות רבות ופיתוחים מורכבים המפגינים יכולות עבודה בתוכנות גרפיות כמו פוטושופ. עיצוב טוב יהיה בראש ובראשונה נקי ויעיל עבור הגולש.

לרוב, כשמדברים על עיצוב האתר, מתייחסים גם להנדסת האנוש שלו: מיקום הקישורים, המבנה ההיררכי של תכני האתר (כמה הקלקות בממוצע צריך הגולש לבצע כדי להגיע לתוכן הרצוי).

בעיצוב בכלל ובהנדסת אנוש בפרט, אין תחליף למקצועיות ולנסיון של בוני האתר.

קוד

בסופו של דבר, אתר אינטרנט בנוי מקוד. קוד הוא תוכנת מחשב – אוסף של הוראות, המיוצגות לרוב על ידי מילים באנגלית, ראשי תיבות וסימנים מתמטיים. מחשבים אינם מבינים אנגלית, אבל הם כן מסוגלים לפענח פקודות.

בדומה למונחים טכניים המאפיינים מקצועות שונים (רפואה, הנדסת מכונות וכו'), גם במחשבים יש קבוצות שונות של מונחים – או פקודות. קבוצות אלו נקראות שפות תכנות. קיים מספר עצום של שפות תכנות שונות, אך בתחום של אתרי האינטרנט מספרם מצומצם יחסית.

להלן דוגמאות לשפות נפוצות במיוחד:
שפות תכנות נפוצות בשרתים: SQL, PHP, ASP, JSP, C#. שפות אלו אחראיות על אחסון ושליפת נתונים ממסד הנתונים של האתר – הוא המחסן שבו יושבים כל התכנים והגדרות האתר. בנוסף, באמצעות קוד באחת או יותר משפות אלו, יכולים השרתים לקבל את בקשת הגולש, לעבד אותה ולהחזיר תשובה מתאימה.

שפות תכנות נפוצות במחשבי הגולשים: HTML, JavaScript, CSS, Flash. קוד בשפות אלו אחראי על הצגת האתר בדפדפן המותקן על מחשב הגולש  ועל עיבוד ראשוני של טפסים אותם ממלא הגולש.

תכנות מחשבים בקצה האחד יכול להיות פשוט מאוד, למשל אלמנטים בסיסיים בשפת HTML. אך לרוב המורכבות רבה ביותר. כדי שאתר יוצג היטב בכל דפדפן, יהיה מאובטח, ייטען במהירות והרחבות עתידיות יהיה קלות, פשוטות וזולות, נדרשת ממפתחי האתר מקצועיות רבה.

אירוח

אירוח, אחסון או אכסון, כולם שמות של אותו הדבר: כפי שציינו קודם, אתר אינטרנט הוא בראש ובראשונה תוכנת מחשב. כדי שאתר יתקיים, התוכנה צריכה להיות מותקנת על מחשב (בדרך כלל יותר מאחד). כדי לאפשר נגישות טובה מכל העולם וכדי לוודא שהאתר מאובטח בצורה הטובה ביותר, אותם מחשבים המכילים את האתר (נקראים שרתים) נמצאים בחדרים ענקיים, הנקראים חוות שרתים. אותן חוות נמצאות לרוב במתחמי ספקיות האינטרנט הגדולות. יש גם מספר קטן של חוות מחשבים עצמאיות.